Cążki czy nożyczki do paznokci? Co wybrać?

Cążki czy nożyczki do paznokci? Co wybrać?

Chcąc czy nie chcąc, każdy z nas musi co jakiś czas skrócić swoje paznokcie. Z tego powodu w każdym domu możemy znaleźć akcesoria kosmetyczne takie jak np. cążki, nożyczki do obcinania paznokci czy jednorazowy pilniczek. Niestety, narzędzia te zazwyczaj traktowane są w naszym domu w nieodpowiedni sposób, przez co po pewnym czasie jesteśmy zmuszeni je wymienić na nowszy model. 

Na co jednak zwrócić uwagę podczas zakupu narzędzi kosmetycznych? I przede wszystkim, które z nich wybrać – nożyczki do paznokci czy cążki? 

Nożyczki do obcinania paznokci 

Małe, zgrabne nożyczki do paznokci znajdą się w każdej kobiecej kosmetyczce. Choć ich przeznaczenie jest jedno, służą one nie tylko do skracania paznokci, ale też do odcięcia uporczywych metek czy otwarcia fabrycznie zamkniętych opakowań np. od produktów kosmetycznych. 

Profesjonalnie nożyczki do paznokci pozwolą nam w prosty i szybki sposób skrócić płytkę paznokciową zarówno u dłoni, jak i u stóp, choć coraz częściej w przypadku manicure sięgamy po pilniczek, a nie po nożyczki. Nożyczki dostępne są w różnych rozmiarach, a ostrze może być wyprofilowane na prosto lub delikatnie zagięte. Nożyczki do paznokci o prostym ostrzu będą idealne do obcięcia paznokci u stóp, a narzędzia o zaokrąglonym ostrzu sprawdzą się podczas skracania paznokci u rąk. Nożyczki powinny być wykonane z wysokiej jakości nierdzewnej stali chirurgicznej o wysokiej gęstości, dzięki czemu będą one odporne na uszkodzenia oraz korozję. 

Cążki do paznokci 

Choć praca nożyczkami wydaje się łatwiejsza i szybsza, coraz większą popularnością i zainteresowaniem klientów cieszą się cążki do obcinania paznokci. Na pierwszy rzut oka cążki do paznokci nie różnią się za bardzo od nożyczek, jednak zanim zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy dowiedzieć się więcej na ich temat. 

Cążki do obcinania paznokci wyposażone są w parę ramion, które odpowiedzialne są za stabilny chwyt narzędzia oraz ostrze, zbudowane z dwóch równych względem siebie części, które mają za zadanie chwycić płytkę paznokciową i pod wpływem nacisku, uciąć ją w wyznaczonym miejscu. Cążki będą lepsze niż nożyczki do obcinania paznokci dla osób, które posiadają grube i twarde paznokcie, trudne do skrócenia. Zdecydowanie lepiej sięgnąć również po cążki w przypadku wykonywania pedicure, ponieważ proste i ostre końce, bez problemu poradzą sobie z paznokciami, które u stóp są nieco grubsze niż te u rąk. 

Wybierając cążki do paznokci, musimy zwrócić uwagę na długość ostrza oraz wielkość ramion. Długie ostrze skróci nasz czas pracy, choć będzie mniej precyzyjne i odwrotnie. Z kolei ramiona cążek powinny być dopasowane do wielkości naszej dłoni tak, aby można było trzymać je bez żadnych przeszkód. 

Marta Szklarska